Darania powstała w listopadzie 2021 r. Już w trakcie tworzenia zarządowi przyświecał cel pomocy młodym ludziom w wejściu na rynek. W związku z tym Darania rozpoczęła działania na polu kulturalnym, oferując swoje usługi instytucjom kultury w postaci outsourcingu pracowniczego. Założeniem i głównym celem spółki było kierowanie do pracy młodych ludzi na stanowiska obsługi publiczności i ekspozycji. Jednakże młody wiek pracowników oznaczał przeważnie brak doświadczenia i odpowiedniego obycia w kontakcie z klientem, na którym zależało instytucjom. Właśnie w związku z tym każdy zatrudniony przez spółkę pracownik przed skierowaniem do miejsca docelowego przechodzi przez odpowiednie szkolenia i mentoring osoby doświadczonej. Zarówno dzięki szkoleniom, jak i radom starszych kolegów młody pracownik zdobywa doświadczenie, a co za tym idzie, sam staje się seniorem dla nowego kolegi.
W 2022 r. zarząd postanowił o poszerzeniu swojej działalności na grupy wykluczone społecznie. W związku z tym w listopadzie 2022 r. w akcie notarialnym spółki pojawił się paragraf 4a: „Celem działalności Spółki jest prowadzenie działań w sferach pożytku publicznego określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467)”.
Szczególny nacisk Darania kładzie obecnie na dwa rodzaje celów, starając się i łącząc je ze sobą: działalności na rzecz podnoszenia kompetencji przyszłych i obecnych pracowników sektora kultury i turystyki, edukacji odbiorców oferty kulturalnej oraz reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a w szczególności:
1) działalności na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez wdrażanie programów szkoleniowych i kompetencyjnych pozwalających na wprowadzenie beneficjentów na rynek pracy;
2) wspieranie osób młodych w procesie poszukiwania zatrudnienia i przekwalifikowywania się poprzez monitorowanie potrzeb pracodawców i wypracowywanie wraz z pracodawcą modelu zatrudnienia między innymi w sektorze kultury i turystyki
3) zwiększanie możliwości zatrudnienia (w tym samozatrudnienia) lub poprawy warunków zatrudnienia osób młodych;
4) podnoszenie kompetencji zawodowych osób wchodzących na rynek pracy poprzez dedykowane programy szkoleniowe (branżowe, stanowiskowe i inne specjalistyczne);
5) zwiększenie zdolności do zatrudnienia osób powyżej 30 roku życia, w tym szczególnie należących do grup w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy: osób po 50 roku życia, kobiet (szczególnie powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka), osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach;
6) pomoc w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych oraz zagrożonych bezrobociem;
7) stworzenie szans osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym na integrację społeczną i zawodową poprzez: pomoc psychologiczną, edukację społeczną i zawodową oraz aktywizację zawodową;
8) prowadzenie programów wolontariatu i szkoleń, wprowadzających na rynek pracy osoby wykluczone;
W Daranii szczególną uwagę przywiązuje się, jak już wcześniej zostało wspomniane, do podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych przez spółkę pracowników, dlatego organizuje się dla nich wewnętrzne szkolenia, które mają na celu podniesienie ich kompetencji zawodowych oraz jakości świadczonej pracy. Są to szkolenia z doskonałej obsługi klienta realizowany m. in. przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przy współpracy partnerów projektu ECHOCAST: Muzeum Zamkowego w Malborku i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, oraz Schloss Schönbrunn Kultur- und Betriebsgesellschaft m.b.H. które nie tylko mają na celu doskonalenie umiejętności pracowniczych potrzebnych w bezpośrednim kontakcie z odwiedzającymi instytucje kultury, ale również zapewnienie poziomu tych usług w standardzie przyjętym za optymalny w ramach międzynarodowego projektu.
WSPÓŁPRACA ZE STOWARZYSZENIAMI POSIADAJĄCYMI PODOBNE CELE SPOŁECZNE
Networking ze stowarzyszeniami pomaga w nawiązaniu współpracy i partnerstw, są korzystne dla obu stron. Mamy możliwość wymieniać się zasobami, wspólnie realizować projekty, lub promować swoje cele społeczne. Współpraca z innymi organizacjami pomaga nam w osiągnięciu większego wpływu i skuteczności. Kontakt z innymi podmiotami świadczącymi usługi społeczne pomaga w wymianie wiedzy, pomysłów i najlepszych praktyk. Poprzez współpracę zwiększamy świadomość społeczną i wpływ działań na społeczeństwo.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”
Spółka Darania nawiązała współpracę z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” z siedzibą w Krakowie przy ul. Lubelskiej 21. Jedną z głównych aktywności organizacji jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością przy pomocy modelu zatrudnienia wspomaganego.
Współpraca ChSON „Ognisko” i spółki Darania świadczy usługi na rzecz osób posiadających trudności w wejściu na rynek pracy i utrzymaniu zatrudnienia. Oba podmioty realizują kompleksowy pięcioetapowy model zatrudnienia wspomaganego, który obejmuje różnorodne działania aktywizacji zawodowej dla beneficjentów usługi.
Podczas pierwszego etapu, potencjalny klient jest aktywnie zaangażowany w proces, który obejmuje przeszkolenie z najbardziej istotnych informacji oraz umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy. To stadium jest kluczowe, ponieważ pozwala na odpowiednie przygotowanie osób z niepełnosprawnością do podjęcia aktywności zawodowej. Następnie w etapach tworzenia profilu zawodowego i poszukiwania pracy dochodzi do analizy umiejętności i kompetencji klienta, które następnie zostaną wykorzystane do przygotowania podjęcia pracy. Sprecyzowany profil zawodowy stanowi fundament, na którym klient może budować swoją ścieżkę zawodową. Kolejnym kluczowym etapem jest bezpośrednio związany z zaangażowaniem pracodawcy jest wprowadzenie Trenera Pracy. Ustalane są warunki zatrudnienia oraz omawiane są wszystkie możliwości wsparcia osoby z niepełnosprawnością w miejscu pracy. Najważniejszym i ostatnim etapem modelu zatrudnienia wspomaganego jest wsparcie w miejscu pracy i poza nim. Darania Sp. z o. o. jako trenera pracy pomaga osobom z niepełnosprawnościami w opanowaniu obowiązków, a także zaaklimatyzowaniu się w miejscu pracy. Trening Umiejętności Praktycznych ma na celu umożliwienie osobom z niepełnosprawnością poznania realnych czynności wykonywanych w pracy na różnych stanowiskach w muzeum.
Dzięki wyżej przedstawionemu procesowi aktywizacji zawodowej, osoby z niepełnosprawnościami otrzymują możliwość znalezienia pracy oraz stania się pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy. Ta inicjatywa przynosi korzyści zarówno dla samych zainteresowanych, jak i dla całego społeczeństwa. Interesanci zyskują stabilne miejsce pracy umożliwia im samodzielność finansową, która przedkłada się na większą niezależność, a co za tym idzie podniesienie samooceny i zwiększenie pewności siebie. Znalezienie zatrudnienia przez osoby z niepełnosprawnością rozwija również ich umiejętności zawodowych i zwiększa szansę na rozwój kariery. W przypadku korzyści dla społeczeństwa podnoszona jest świadomość społeczna jednostek współpracujących z osobami z niepełnosprawnością, w temacie zrozumienia ich potencjału i możliwości zawodowych. Dochodzi również do próby zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób o szczególnych potrzebach, poprzez ich aktywne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym.
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju psychiatrii i opieki środowiskowej
W czerwcu 2023 Darania Sp. z o.o. nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i opieki Środowiskowej z siedzibą w Krakowie przy Pl. Sikorskiego2/8. Stowarzyszenie zajmuje się miedzy innymi poszukiwaniem potencjalnych pracodawców dla swoich beneficjentów. Celem prowadzonych przez nich projektów jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych z powodu długotrwałej choroby psychicznej, prowadząca do wejścia osób niepełnosprawnych chorujących psychicznie na rynek pracy poprzez wykorzystanie metody zatrudnienia wspomaganego.
Powiatowy Urząd Pracy
Darania Sp. z o.o. zatrudnia również osoby z Powiatowego Urzędu Pracy – w tym osobę na stanowisko Helpdesk IT, która w przedsiębiorstwie zajmuje się wsparciem informatycznym i działa jako pierwszy punkt kontaktu w przypadku problemów IT, oraz osobę na stanowisko kasjera do obsługi Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu.
WordPress dumnie napędza Darania Sp. z o.o.